×

AKUPUNKTUR NEDİR?

Akupunktur latince kökenli bir kelimedir. İğne anlamına gelen “acus” ve batırmak anlamındaki “punctus” kelimelerinin biraraya getirilmesiyle oluşmuştur.  Akupunktur,   cilt   üzerindeki   belirli noktalara çok  ince  iğnelerin  batırılması ile  bu   noktaların   uyarılması   esasına  dayanan   bir   tedavi   yöntemidir. 

AKUPUNKTUR NASIL ETKİ EDER
Akupunktur   noktaları   vücut   üzerinde   diğer   noktalardan   yapısal,   elektriksel   ve   sıcaklık bakımından   farklı   özelliklere   sahiptir.   Akupunktur   noktalarının   uyarılmasıyla,   plazma   ve merkezi sinir sisteminde beta endorfin, enkefalin  ve serotonin gibi sinir iletiminde etkili maddelerinin düzeyleri   yükselir.   Bu   maddeler   dolaşım   yolu   ile tüm   vücuda   yayılarak  etki   eder.   Ayrıca Akupunktur   noktasına   iğnenin   batrılmasıyla   meydana   gelen   mikro travmaya   karşı   vücut, tamir mekanizmasını başlatır ve tedavi edici etki oluşturulur.

Geleneksel   Çin   Tıbbının   ayrılmaz   bir parçası olan akupunktur, vücudun enerji akışını dengeler ve organizmanın  kendi  iyileştirme gücünü uyararak etki eder

Bedensel, zihinsel ve ruhsal denge bütünlüğü için tercih edilen akupunktur binlerce yıllık geçmişe sahip bir tedavidir. Akupunktur vücutta bilimsel olarak da kanıtlanan enerji meridyenlerinde enerjinin durağanlaşması veya blokajı  sonrasında ilgili organlarda bir takım fonksiyon bozuklukları oluşur. Bu fonksiyon bozuklukları da ilgili organlarla ilgili şikayetlerle karşımıza çıkar.

Akupunktur tedavisi ile bozulmuş olan yaşam enerjinin akışkanlığı ve varsa dengesizliği düzeltilir.

KAÇ ÇEŞİT AKUPUNKTUR UYGULAMASI VARDIR.
1) Klasik  Vücut Akupunkturu
2) Mikrosistem  Akupunktur
    -Kulak Akupunkturu
    -Yamamoto ( YNSA) Akupunkturu
    -Master Tungs Akupunkturu
    -Su-Jok Akupunkturu (El Akupunkturu)
3) Elektroakupunktur

Akupunktur; binlerce yıllık doğal ve etkili bir tedavi yöntemidir. Akupunktur noktalarının özel iğnelerle uyarılması, otonom sinir sistemi (VSS) üzerinden vücudun iç dinamiklerini harekete geçirerek ilaç etkisi oluşturur. VSS; vücuttaki organ ve sistemlerin belli bir uyum içinde çalışmasını sağlayan bir çeşit haberleşme sistemidir. Akupunktur tedavisinde amaç, hastalığın belirtilerini tedavi etmenin yanı sıra hastalığın nedenini ortadan kaldırmaktır. Akupunktur noktaları telefon tuşlarına benzetilebilir. Nasıl ki telefonda belli numaraları tuşladığımızda belli kişilere ulaşabiliyorsak, akupunktur iğneleri de belli noktalara batırıldığında belli etkiler ortaya çıkarmaktadır. Bu durumda VSS’yi de telefon santraline benzetmek doğru olacaktır.

Akupunktur; uygulandığı dönem dolayısı ile insanların günümüzde kullandığı veya maruz kaldığı zararlılarla tanışmadığı için çok başarılı olmuştur. Ancak günümüzde; gıdalarımızdaki kimyasal katkı maddeleri, tarımsal gıdalardaki genetik değişim ve kimyasal  bulaşlar, elektrosmog denilen manyetik ve elektriksel alanların varlığı, ağır metal birikimleri, çeşitli ameliyatlar nedeniyle ileti bozulmaları gibi nedenlerle etkinliği değişken duruma gelmiş, hatta başarısızlıklarla sonuçlanmıştır. Akupunktur objektif tıp biliminin dikkatini çekmiş ve özellikle Avrupa’da mikro sistemler üzerinde çalışmalarla; elektroakupuntur ve mikrosistem akupunktur yöntemleri geliştirilerek kullanılmaya başlanmıştır.

Son yıllarda başta ABD, Kanada ve Avrupa’da olmak üzere hastalıkların tedavisinde özellikle mikrosistem  akupunktur yardımcı tamamlayıcı tedavi metodu olarak kullanılmaktadır. Özellikle tetik nokta bölgeleri ile vücut akupunktur noktalarının %70-80 oranında benzerlik göstermesi uygulamalara çeşitlilik kazandırmıştır. Tetik nokta enjeksiyonları ile akupunktur noktalarının uyarılması teşhis ve tedavi başarısına ciddi katkıda bulunmaktadır.

VÜCUD AKUPUNKTURU
Batı tıbbı disipliniyle tam olarak açıklanamayan akupunkturun etki mekanizmasını yine doğduğu vatanı Orta Asya ve Çin’de Geleneksel Çin Tıbbı felsefesi ile tanıtmak ve anlatmaktan başka çare kalmıyor. Etkinliği tecrübelerle kanıtlanmış vücutta bulunan yaklaşık 400 akupunktur noktasının birbirine meridyen olarak bilinen enerji kanalları ile bağlandığı ve bu meridyenlerin de sürekli bir enerji devinimi ile kişiyi sağlıklı ve dengede tuttuğuna inanılır. Bu meridyenlerde herhangi bir iç veya dış etken sonucu oluşabilecek enerji duraksaması yavaş yavaş hastalık tablolarını oluşturur. İşte bu aşamada meridyen hattındaki akupunktur noktalarının uyarılması ile dengeleme sağlanırsa rahatsızlık organizmanın iyileştirebileceği noktaya getirilmiş olur.
 


Vücudun kendini sürekli yenileme ve dış etkenlere karşı dengede tutma kabiliyeti uyarılır. Vücutta bulunan 12 ana ve 2 ekstra meridyen aracılığı ile dolaşan Qi enerjisi akupunktur tedavisi ile dengelenir. Son 30 yıldır batı dünyasında popüler olmaya başlayan akupunktur tıp doktorlarının insanlara ilaçsız ve yan etkisiz bir tedavi sunma arayışlarına oldukça büyük bir ivme kazandırmıştır.

KULAK AKUPUNKTURU
Klasik vücut akupunkturu kadar mazisi olmasa da Çin’de yüzyıllardır uygulanan kulak akupunkturu en büyük ivmesini Fransız Doktor Paul Nogier’e borçludur. Aynı zamanda fizikçi olan Nogier 1951 yılında ilginç bir gözlemine dayanarak kulak kepçesinin vücut ile bağlantısını bulmuş ve meslektaşları ile yıllarca süren araştırmaları sonucunda kulak akupunkturunun bu günkü temellerini atılmıştır. 

Kulak kepçesini ana karnında baş aşağıda duran bir cenine benzetebiliriz. Kulak memesini cenin başı, kulak dış kenarını omurgası, kulak deliğinin bulunduğu çukur bölümü ceninin iç organlarına karşılık geldiğini düşünürsek vücudumuzun diğer bölgelerinin kulak kepçesi üzerindeki yerlerini tahmin etmek kolaylaşır

Vücudumuzun küçük ve aynı zamanda ayrıntılı bir haritasını barındıran kulağımız bu özelliği sayesinde duyma işlevi dışında çeşitli hastalık ve belirtileri da tedavi edebileceğimiz bir organımız olduğunu artık biliyoruz. Tedavilerde kulak kepçesi üzerinde bulunan beyinle direkt bağlantılı serbest sinir uçlarının uyarılması ile oluşan ileti beyindeki ilgili merkezde refleks bir tepki meydana getirir. Bu refleks tepki vücutta ilgili organda fizyolojik etkisini göstererek istenilen ve arzu edilen şekilde bir cevap alınması sağlar.

Kulak kepçesi uyarılarak verilen tüm uyarılar ilgili organa ulaşmadan beyin tarafından filtre edildiği için organizmanın doğal işleyişine ters düşen tüm uyaranlar beyin tarafından etkisizleştirilir. Böylece hastalık belirtilerini ve nedenini organizmanın kendi olanaklarını kullanarak ilaçsız, beynin kendi rızası ve inisiyatifi ile
yan etki yaratmadan tedavi edilebilmesi mümkün hale gelmektedir.

Ağrının eşlik ettiği rahatsızlıklar başta olmak üzere sigara bağımlılığı, kilo verme ve iştahın dengelenmesi, çocuklarda yatağa ıslatma, allerjiler, hamilelik bulantıları, uyku bozuklukları ve kronik yorgunluklar başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıkların tedavisi kulak akupunkturu ile mümkün olmaktadır.DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ (WHO)’NUN AKUPUNKTURLA TEDAVİSİNİ KABUL ETTİĞİ  BAŞLICA HASTALIKLAR  

Solunum Yolu Hastalıkları:

 Astım, Bronşit, Sinüzit, Larenjit, Farenjit, Tonsillit, Soğuk algınlığı

Sindirim Sistemi Hastalıkları:
 Aft, Diş Ağrısı, Gingivit (dişeti yangısı), Gastrit, Ülser, Kabızlık, İshal,  Ülseratif Kolit 

Üro-genital Sistem Hastalıkları:
Gece altını ıslatma (Enüresis nokturna), Sistit, Adet Düzensizliği, Ağrılı adet, Kısırlık (İnfertilite)

Endokrin Hastalıklar:
Guatr
Diabet (şeker hastalığı)

Cilt Hastalıkları:
Akne, Sedef (Psöriazis), Zona ve sekeli, Vitiligo, Ürtiker, Ekzema

Nörolojik Hastalıklar:
Migren ve diğer baş ağrıları,
Yüz Felci (Facial Paralizi),
Trigeminal nevraji, 
Duputyren kontraktörü, 
Kas hastalıkları, 
Serebral Palsi,
Meniere hastalığı

Psikiyatrik Hastalıklar:
Stres,  Anksiyete,  Depresyon, Panik Atak,  Uyku bozuklukları,  Psikosomatik hastalıklar, Kekemelik, Tikler

Kalp-Damar Hastalıkları:
Taşikardi, Ritm bozukluğu,  Hipertansiyon, Hipotansiyon

Romatizmal Hastalıklar:
Romatoid  Artrit, Behçet Hastalığı, Sistemik Lupus Eritamatosuz, Raynaud hastalığı, Artozlar (kireçlenme), Boyun-bel-diz ağrıları 

Bağımlılıklar
Sigara Bağımlılığı
Alkol Bağımlılığı

Alerjiler

Diğer Rahatsızlıklar:
Kronik yorgunluk,  El-ayak yanmaları, Aşırı terleme, Sellülit,  Obezite (şişmanlık) 

Ücretsiz Danışmanlık

ŞİMDİ ARA!

+90 542 474 44 48

Whatsapp Canlı Destek

ŞİMDİ SOR!

+90 542 474 44 48

Biz Sizi Arayalım

Gönder